فواید استفاده از اسید هیومیک در کشاورزی

از مهمترین فواید استفاده از اسید هیومیک افزایش قدرت زراعی خاک های کشاورزی است، هرچقدر قدرت زراعی یک خاک بیشتر باشد به همان اندازه میزان برداشت میوه از آن خاک بیشتر خواهد شد. افزایش میزان برداشت میوه از خاک زراعی هم، یعنی افزایش میزان سود کشاورز از آن زمین است. پس اگر به دنبال افزایش میزان سود خود از هستید حتما از کودهای حاوی اسید هیومیک استفاده کنید. در ادامه به نقش اسید هیومیک در خاک های زراعی خواهیم پرداخت.

بهبود شرایط زیستی خاک از لحاظ pH و Ec

هر چقدر شرایط زیستی خاک از لحاظ pH و Ec اعداد کمتری را نشان دهند، یعنی آن خاک قدرت زراعی بیشتری دارد. البته دقت داشته باشید که اعداد پایین هم دارای بازه مشخصی هستند. کودهای حاوی اسید هیومیک در تنظیم pH و Ec نقش بسیار مهم و سازنده ای را ایفاء می کنند. البته باید به این نکته مهم هم دقت داشته باشید که اسید هیومیک مورد استفاده باید از مواد اولیه گیاهی یا معدنی تولید شده باشد، چرا که بعضا در بازار با اسید هیومیک هایی مواجه می شویم که خود این کودهای دارای pH بالای 7 یعنی pH قلیایی هستند که استفاده از این کودها نه تنها به کنترل و کاهش pH خاک کمکی نخواهد کرد بلکه باعث افزایش pH شده و شرایط زراعی خاک را بدتر هم خواهد کرد.

افزایش ریشه زایی

کودهای حاوی اسید هیومیک یکی از عمده ترین کارهائی که در خاک زراعی انجام می دهند افزایش ریشه زایی است، اسید هیومیک به دلیل افزایش میزان مواد ارگانیک خاک، اصلاح شرایط محیطی مثل کنترل pH و Ec باعث تشویق گیاه به افزایش ریشه زایی می شود. پرواضح است که با افزایش ریشه زایی راندمان ریشه از لحاظ جذب مواد اولیه به شکل چشمگیری افزایش خواهد یافت.

مدیریت و کاهش مصرف آب

یکی از عمده ترین چالش ها در کشاورزی مدیریت میزان مصرف آب است، اگر میزان مصرف آب کم باشد راندمان تولید به شدت افت نشان خواهد داد و اگر میزان استفاده از آب زیاد باشد، بیماریهای قارچی و باکتریایی به شدت زیاد شده و حتی کشت را هم از بین خواهد برد. استفاده درست و بجا از کودهای حاوی اسید هیومیک به دلیل اصلاح شرایط محیطی و افزایش میزان ریشه زایی نقش بسیار مهم و سازنده ای در مدیریت میزان مصرف آب بازی می کند.

افزایش راندمان جذب کودها از ریشه

هرچقدر میزان جذب کودهای مورد استفاده در خاک بیشتر شود به همان میزان راندمان جذب این کود بیشتر خواهد بود. کودهای حاوی اسید هیومیک با تاثیر مستقیم بر میزان جذب کودها، عملا می توانند راندمان جذب را به شکل کاملا محسوسی افزایش دهند.

کاهش معنادار پسماند کودهای شیمیایی

از عمده ترین معضلات استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی، تولید پسماند در خاک های زراعی و افزایش شدید میزان شوری خاک و در نهایت از بین رفتن خاک های زراعی است. کودهای حاوی اسید هیومک با افزایش راندمان جذب کودهای شیمیایی از یک طرف و افزایش میزان مواد ارگانیک خاک از طرف دیگر باعث کاهش معنادار میزان پسماند در خاک های زراعی می شوند.

افزایش باردهی

میزان باردهی رابطه مستقیمی با میزان کودهای جذب شده دارد، به عبارتی هرچقدر میزان کودهای جذب شده از طرف ریشه گیاه بیشتر باشد به همان میزان باردهی هم بیشتر خواهد بود، چرا که کودها به عنوان مود اولیه در تولید میوه ها عمل می کنند. کودهای حاوی اسید هیومیک به دلیل نقش مستقیمی که در افزایش میزان جذب کودها دارند، عملا باعث افزایش میزان باردهی در کشت هایی که از این کودها استفاده می شود، دارند.

کاهش مصرف سموم

هرچقدر یک گیاه ضعیف باشد به همان میزان احتمال ابتلاء به انواع بیماریها در این گیاه بیشتر خواهد بود، چرا که این گیاه به عنوان یک طعمه راحت برای عوامل بیماریزاست. کودهای حاوی اسید هیومیک به دلیل افزایش میزان جذب کودها از یک طرف و بهبود شرایط خاک اطراف ریشه از طرف دیگر عملا قدرت خود ایمنی در گیاه را افزایش می دهند، به همین دلیل هم در کشت هائیکه بصورت درست و منظم از کودهای حاوی اسید هیومیک استفاده می شود عملا میزان مصرف سموم به شکل کاملا مشهودی کاهش پیدا می کند.

در ادامه شما می توانید با انواع کودهای حاوی اسید هیومیک آشنا شده و در صورت تمایل خرید کنید. ضمنا دقت داشته باشید که با تکمیل فرم درخواست مشاوره در هر زمان می توانید از خدمات مشاوره ای رایگان کشاورزیار هم برخوردار شوید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *