همه چیز درباره بذرمال یا همان پرامینگ بذر

اصطلاح بذرمال یا همان پرامینگ بذر معمولا برای استفاده از یکسری از کودها برای افزایش قوه نامیه بذرهائی مثل: بذر گندم – جو و بذرهایی از این دست استفاده می شود. در استفاده از این محلول پاشی با توجه به تامین مواد کودی خاص و مورد نیاز بذرها قدرت جوانه زنی و رشد و توسعه بذرها به شکل چشمگیری افزایش پیدا می کند، ولی قبل از بذرمال باید به یکسری از نکات بسیار مهم دقت داشته باشید که در این مقاله به چکیده این موارد اشاره خواهیم کرد.

بذرمال یا همان پرامینگ بذر را در چه نوع بذرهائی نمی توانیم انجام دهیم؟

به دلیل اهمیت بالای بذرمال، معمولا بذرهای تولید شده توسط کارخانجات معتبر خارجی مثل سینجنتا، امرکن سید،انزازادن و شرکتهایی از این دست که همگی اف یک (F1) هستند بذرمال در همان کارخانه انجام شده است و به هیچ عنوان نباید روی این بذرها این کار اعمال شود چرا که نه تنها باعث از بین رفتن مواد بذرمال شده روی جداره خارجی بذرها می شود بلکه احتمالا آسیب هایی را به قوه نامیه بذرها وارد می کند. پس بذرمال عمدتا روی بذرهای داخلی استفاده خواهد شد. بهترین کار برای اطمینان از این موضوع استعلام از فروشنده یا شرکت تامین کننده است.

از چه نوع کودهایی در بذرمال یا همان پرامینگ بذر می توان استفاده کرد؟

بصورت کلی ما از کودهائی می توانیم در بذرمال استفاده کنیم که دارای مشخصات زیر باشند:

  • قدرت جذب بسیار بالا
  • نداشتن پسماند
  • تهیه از منابع کاملا سازگار با بذر (ترجیحا ارگانیک) بدون هیچگونه پسماند کودی
  • دارای قابلیت ورود به چرخه های زیستی بذر و تاثیر بر فرآیندی جوانه زنی (برهم خوردن بالانس هورمون های آوکسین و سیتوکینین)

و مواردی از این دست. با یک بررسی اجمالی به راحتی می توان به این نتیجه رسید که بهترین گزینه کودی برای استفاده در بذر مال، کودهای ارگانیک با منشاء گیاهی هستند.

کودهای مورد استفاده برای بذرمال یا همان پرامینگ بذر باید حاوی چه عناصری باشند؟

این کودها باید حاوی عناصری باشند که در فعل و انفعالات بیوشیمیایی که در تبدیل بذر به گیاه شرکت دارند، تاثیر گذار باشند. از جمله این مواد می توان به:

  • اسیدهای آمینه مخصوصا با منشاء گیاهی
  • بر (B)
  • روی (Zn)

و عناصری از این دست اشاره کرد.

روش های بذرمال یا همان پرامینگ بذر

بصورت کلی به دو روش می توانیم بذرمال یا همان پرامینگ بذر را انجام داد:

  1. غوطه ور کردن بذرها در مایع بذرمال
  2. محلول پاشی کردن مایع بذرمال

با توجه به اینکه ما یک پکیج مخصوص بذرمال در فروشگاه کشاورزیار داریم شما می توانید از روش دوم که در ادامه به توضیح نحوه استفاده از آن خواهیم پرداخت می توانید بذرهای مورد استفاده در انواع کشتهای خودتان را بذر مال کنید.

محلول پاشی کردن مایع بذرمال

در این روش ابتدا باید طبق نسخه ای که کارشناسان مجموعه بر اساس نوع کشت شما مقادیر مورد استفاده از کودها را توصیه کرده اند مایع مورد نظر برای استفاده را تهیه کنید. دقت داشته باشید که تولید این مایع بهتر است از آب شیرین با pH و Ec متعادل استفاده کنید. بعد از تهیه این مایع بذرها رو روی یک سطح تمیز و بدون تماس با خاک بصورت یکنواخت پهن خواهید کرد. بعد از این کار با استفاده از یک سم پاشی پشتی طبق مقادیر توصیه شده در نسخه محلول را روی مقدار مشخص شده بذرها اسپری خواهید کرد. بعد از اسپری اجازه دهید تا این مایع توسط بذرها جذب شود. بعد از خشک شدن نسبی بذرها می توانید این بذرها را جمع آوری کنید.

یک نکته مهم

بذر مال یا همان پرامینگ بذر بهتر است که نزدیک ترین زمان به کاشت بذرها انجام شود.

جهت مشاهده پکیج مخصوص بذرمال لطفا روی این لینک کلیک کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *