لزوم استفاده از چالکود مدرن در باغات آلوده به شانکر باکتریایی

بیماری شانکرباکتریایی به عنوان یکی از ضرر رسان ترین بیماری ها در باغات به شمار می رود چرا که این بیماری به راحتی می تواند قسمتی یا کل درخت را از بین ببرد. بعد از بررسی های زیاد در طی سال های اخیر مشخص شده است که یکی از علل عمده در از بین رفتن درختان مبتلا نه عامل باکتریایی، که عدم تامین مواد کودی مورد نیاز در طول دوره ی بعد از ابتلا به شانکر باکتریایی است.

ضعف عمومی در درختان آلوده به شانکر باکتریایی

درختان مبتلا به شانکر به دلیل مشکلات ایجاد شده در قسمت آوندی نسبت به کمبود عناصر کودی بسیار حساس تر از درختان سالم هستند، در درختان سالم کمبود برخی عناصر می تواند باعث عقب ماندگی درخت شود ولی در درختان مبتلا شده به شانکر باکتریایی همین کمبود می تواند باعث خشک شدن قسمتی یا حتی کل درخت شود، با عنایت به این موضوع و برای رفع این ضعف عمومی در درخت آلوده باید نسبت به تامین کودهای مورد نیاز و اصلاح شرایط محیطی مخصوصا اصلاح خاک اطراف ریشه، باید کارهای ویژه ای شود.

اهمیت استفاده از چالکود مدرن در تامین احتیاجات کودی و اصلاح شرایط محیطی

استفاده از چالکود سنتی در درختان آلوده به شانکر باکتریایی اصلا توصیه نمی شود چرا که این روش کوددهی سنتی و مواد مورد استفاده در این نوع کوددهی می تواند باعث تشدید بیماری شانکر باکتریایی در درختان آلوده شود. ولی این امر در استفاده از چالکود مدرن کاملا برعکس است چرا که مواد مورد استفاده در چالکود مدرن (بیوپاور) نه تنها هیچگونه ماده یا عامل تشدید کننده شانکر باکتریایی را ندارد (در چالکود سنتی موادی مثل کود دامی می تواند به تشدید بیماری شانکر باکتریایی کمک کند) بلکه شرایط محیطی برای رشد و توسعه این نوع باکتریایی های بیماریزا را نامساعد می کند.

تاثیر ماندگار استفاده از چالکود مدرن در باغات مبتلا به شانکر باکتریایی

تامین به موقع و درست کودهای مورد نیاز در باغات مبتلا به شانکر باکتریایی تاثیر بسیار سازنده ای در روند بهبود درختان آلوده به شانکر دارند ولی استفاده از چالکود مدرن تاثیر ویژه و ماندگارتری دارد چرا که این کوددهی باعث:

  • اصلاح خاک اطراف ریشه و به طبع آن افزایش قدرت جذب از ریشه
  • تامین احتیاجات کودی در فصول سرد سال
  • کمک به ترمیم قسمتهای آسیب در فصول سرد سال می شود.

به عبارتی چون چالکود مدرن در بدترین موقع سال (فصول سرد) نسبت به اصلاح شرایط محیطی و تامین قسمتی از کودهای مورد نیاز درختان آلوده به شانکر باکتریایی اقدام می کند به همان دلیل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با توجه به موارد بالا توصیه ما به شما استفاده از چالکود مدرن در تمامی درختان باغات و مخصوصا درختان آلوده به شانکر باکتریایی است چرا که استفاده از این نسخه کودی باعث تسریع در روند بهبود درختان آلوده به شانکر باکتریایی و جلوگیری از خشک شدن قسمتهای آلوده یا کل درخت به دلیل کمبود شدید مواد کودی در طول دوره و مخصوصا پاییز و زمستان خواهد شد.

شما می توانید جهت ثبت سفارش و یا خرید مستقیم چالکود مدرن روی این لینک کلیک کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *