اهمیت استفاده از کود بعد از برداشت (فروت ست پاییزه) در باغات

در هر مرحله از رشد و توسعه درختان باید کودهای مورد نیاز تامین شود تا ما شاهد رشد و توسعه و باردهی خوبی در باغات باشیم، استفاده از کود بعد از برداشت یا همان فروت ست پاییزه نقش بسیار مهمی در این خصوص (افزایش بهره وری درختان) باز می کند. ما در این مجال سعی خواهیم کرد این اهمیت را تا حد امکان توضیح دهیم.

تعریف کود فروت ست پاییزه یا همان بعد از برداشت

اگر به معنای کلمه فروت ست دقت کنید این کلمه یعنی تشکیل میوه، میوه های سال آینده از امسال تشکیل می شوند چرا که جوانه های زایشی روی شاخه ها عموما بعد از نیمه دوم تابستان و مخصوصا بعد از برداشت میوه ها روی شاخه ها شروع به تشکیل شدن می کنند. به مجموعه کودهائی که در این مرحله استفاده می شود، کودهای فروت ست پاییزه می گویند.

انواع کودهای فروت ست در باغات

بصورت کلی ما در کشتهای باغی 2 نوع فروت ست استفاده می کنیم:

 • فروت ست بهاره
 • فروت ست پاییزه (بعد از برداشت)

این مجموعه کودی های مورد استفاده به عنوان فروت ست از لحاظ عناصر تشکیل دهنده تفاوت هائی دارند به همین دلیل باید در زمان استفاده به نوع این کودهای فروت ست دقت ویژه ای داشته باشید.

عمده ترین تفاوت فروت ست پاییزه با بهاره

هدف استفاده از فروت ست را شرایط محیطی و کشت در درختان مشخص می کند به دلیل متفاوت بودن این شرایط در پاییز و بهار اصولا نوع عناصر تشکیل دهنده در برنامه کودی مورد استفاده در این دو مقطع هم باید فرق کند. عمده ترین این تفاوتها استفاده یا عدم استفاده از ازت است. به دلیل نیاز به رشد طولی در ابتدای بهار عموما کود بهاره حاوی ازت و کود پاییزه فاقد ازت است چرا که استفاده از ازت در کود فروت ست پاییزه باعث افزایش آب میان بافتی در درختان و بالا رفتن احتمال سرمازدگی درختان در فصول سرد سال است.

پکیج طلائی بعد از برداشت در باغات

عناصر تشکیل دهنده کود بعد از برداشت یا فروت ست پاییزه در باغات

از عناصر ماکرو

 • فسفر
 • پتاس

و از عناصر میکرو

 • بر
 • مولیبدن
 • منگنز
 • آهن
 • و کلسیم

و از مواد ارگانیک

 • اسیدهای آمینه
 • اسید فولیک + هیومیک

باید در ساختار کودهای مورد استفاده در فروت ست پاییزه باید حضور داشته باشند.

سئوال مهم

آیا یک کود می تواند به عنوان کود بعد از برداشت (فروت ست پاییزه) حاوی تمامی عناصر مورد نیاز باشد.

بصورت عملی یک کود به سختی می تواند حاوی تمامی عناصر مورد اشاره در قسمت بالا باشد به همین دلیل اگر به دنبال تامین حداکثری عناصر مورد نیاز در کود پاییزه یا فروت ست پاییزه هستید باید از مجموعه از کودها که حاوی این عناصر هستند باید استفاده کنید. فقط دقت داشته باشید که این کودها باید قابلیت اختلاط و استفاده همزمان را دارا باشند.

بهترین زمان استفاده از کود بعد از برداست یا فروت ست پاییزه در باغات

اولین فرصت بعد از اتمام برداشت میوه از درختان بهترین زمان برای استفاده از این نسخه کودی است. دقت داشته باشید که در درختانی که زمان اتمام برداشت میوه تا خزان مدت زمان به نسبت طولانی تری دارن مثل درختان هلو، شلیل، گوجه سبز و مواردی از این دست هرچقدر استفاده از این کودها نزدیک تر به خزان باشد از لحاظ تامین کودهای مورد نیاز برای پاییز زمستان این درختان بهتر است. البته دقت داشته باشید که جهت تامین کمبودهائی مثل کلروز و یا مواردی از این دست در این نوع درختان استفاده از برنامه کودی مخصوص باید در اولین فرصت باشد ما در این قسمت در خصوص تامین کودهای مورد نیاز برای پاییز و زمستان بحث می کنیم.

جهت مشاهده پکیج در فروشگاه روی لینک کلیک کنید

یک سئوال مهم

در بعضی از موارد زمان اتمام برداشت تا آغاز خزان بسیار محدود است مثل درختان سیب در مناطق خیلی سردسیر، در اینچنین مواردی باید چکار کرد؟

بصورت کلی استفاده از کودهای مخصوص پاییزه در زمانیکه میوه روی درختان است زیاد جالب نیست ولی در اینچنین مواردی به دلیل اینکه استفاده کردن در این شرایط بهتر از استفاده نکردن است توصیه می کنیم در آخرین فرصت استفاده (حدودا 7 الی 10 روز مانده به برداشت سیب) از این نسخه هم استفاده کنید. فقط دقت داشته باشید که این تجویز در خصوص کودهای مجموعه ما کاربرد دارد و در خصوص سایر کودها باید این موضوع بررسی و تست شود.

شکل استفاده از کود پاییزه یا فروت ست پاییزه

عموما استفاده از کود پاییزه یا فروت ست پاییزه بصورت محلول پاشی استفاده خواهد شد.

جمع بندی

اگر به دنبال داشتن یک برداشت خوب در سال آینده در باغات خود هستید باید بعد از برداشت میوه نسبت به تامین کودهای مورد نیاز خود اقدام کنید چرا که زیر ساختهای باردهی و تشکیل میوه در درختان برای سال آینده بعد از برداشت و امسال ایجاد می شود. ضمنا شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید این پکیج های کودی روی این لینک کلیک کنید.

پکیج طلائی بعد از برداشت در باغات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *