جوانسازی بوته در کشتهای گلخانه ای

بعد از گذشت مدت زمان مشخصی در انواع کشتهای گلخانه ای به دلیل عواملی مثل:

 • شوری خاک یا آب
 • حمله آفات یا بیماریها
 • استرس های محیطی مثل سرمازدگی

و عواملی از این دست، کشت دچار افت باردهی و به نوعی شروع فرآیند پیری بوته ها می شود. در چنین شرایطی باید نسبت به جوانسازی بوته ها و افزایش معنادار میزان باردهی و عمر بوته ها اقدام کنید.

با توجه به هزینه های سرسام آور کاشت مجدد از یک طرف و از دست دادن زمان برای تولید از طرف دیگر هر چقدر طول عمر دوره برداشت طولانی تر باشد به همان میزان سود خالص حاصل از کشت بیشتر خواهد بود. به همین منظور هم باید نسبت به جوانسازی بوته ها در مقاطع مختلف از کشت باید اقدام کنید.

در چه زمانهایی باید جوانسازی انجام شود!

اصولا باید زمانی نسبت به جوانسازی اقدام کرد که فرآیند پیری در شرف شروع شدن است، بصورت کلی می توان این زمان ها بصورت زیر طبق بندی کرد:

 • بعد از حمله شدید عوامل بیماریزا و آفات
 • بعد از استرس های شدید محیطی مثل سرمازدگی
 • بعد از بروز شوری مخصوصا در محدوده خاک اطراف ریشه

و عواملی از این دست، که در تمامی این موارد برای پیشگیری یا کاهش سرعت فرآیند پیری باید نسبت به جوانسازی مجدد بوته ها اقدام کرد.

چه اصولی را باید در جوانسازی رعایت کنیم

مهمترین اصل در جوانسازی بوته ها حفظ و توسعه زیر ساختهای حیاتی بوته هاست. این زیر ساختها عبارتند از:

 • ریشه به عنوان مهمترین منبع تامین کننده مواد اولیه
 • آوندها به عنوان مجاری انتقال مواد
 • گلدهی
 • رخ بوته ها ( قسمتهای انتهایی بوته ها که مسئول رشد و توسعه بوته ها را بر عهده دارند)

ما در فرآیند جوانسازی باید به گونه ای کار انجام دهیم که این زیر ساختها نه تنها تحلیل نروند بلکه به دلیل افزایش سطح اندام سبز، توسعه متناسبی هم داشته باشند.

راهکار عملی جوانسازی بوته ها

همانطور که در بالا هم اشاره شد، ما باید یکسری از زیر ساختها بوته ها بعد از بروز استرس ها، حفظ و توسعه دهیم. ما در این قسمت به صورت عملی و با ارائه نسخه کودی این کار را به شما آموزش خواهیم داد.

قدم اول

از بین بردن عوامل استرس زا مثل: آفات، بیماریها، شرایط محیطی مثلا بالا بودن بیش از حد رطوبت در خاک اطراف ریشه و غیره

بصورت کلی زمانی عملیات جوانسازی موفق خواهد بود که امکان بازسازی یا جایگزینی بافتهای آسیب دیده یا ساختار آسیب دیده مهیا باشد و این زمانیست که عامل ایجاد کننده این مشکل عملا وجود نداشته باشد، اگر شما هنوز دچار مبارزه با قارچ ریشه ای مثل فوزاریوم هستید، عملا انجام عملیات جوانسازی ریشه کارائی آنچنانی برای شما نخواهد داشت، پس در قدم اول باید نسبت به مبارزه با این عوامل و نرمال کردن شرایط اقدام کنید.

قدم دوم

استفاده از نسخه ریشه ای

برای بازسازی بافتها و ساختارهای آسیب دیده به مواد اولیه به نسبت زیادی نیاز است و این حجم از مواد اولیه فقط و فقط از طریق ریشه قابل تامین است. دفعات استفاده از کودها بصورت ریشه ای کاملا بستگی به شرایط دارد و عدد مشخصی نیست ولی با توجه به تجربیات میدانی یک یا نهایتا دو بار خواهد بود.

قدم سوم

استفاده از نسخه محلول پاشی

بعد از تامین مواد اولیه مورد نیاز، باید نسبت به تسریع در فرآیند بکارگیری این مواد در جوانسازی بوته ها اقدام کنید، با توجه به تاثیر سریع محلول پاشی در بوته ها، در این مرحله باید نسبت به استفاده از مواد مورد نیاز به این صورت اقدام کنید تا برآیند جوانسازی با سرعت بیشتری انجام شود.

نکات مهم در جوانسازی بوته ها

 • به هیچ عنوان از هورمون های شیمیائی مثل هورمونهای ریشه زایی یا مواردی از این دست استفاده نکنید، چرا که هورمونهای شیمیایی به دلیل افزایش سرعت فعل و انفعلات شیمیایی، بیشتر عامل پیری زودرس هستند تا جوانسازی بوته ها
 • از کودهایی در جوانسازی می توان استفاده کرد که قدرت جذب بسیار بالائی داشته و به هیچ عنوان پسماندی در خاک اطراف ریشه ایجاد نکنند به عبارتی در فرآیند جوانسازی باید از کودهای پایه ارگانیک گیاهی که دارای چنین شرایطی هستند استفاده کنید.
 • با توجه به بالا بودن دز مصرف مواد در فرآیند جوانسازی، نسخه مورد استفاده باید تحت نظر کارشناس مجرب تنظیم شود، چرا که در صورت عدم رعایت اصول و توجه به شرایط و از همه مهمتر تشخیص درست، فرآیند جوانسازی به جای سود می تواند به ضرر بوته ها هم باشد.

با توجه به متغییر بودن شرایط کشت در هر گلخانه و برای افزایش میزان جوابگیری مجموعه کشاورزیار قصد دارد برای هر یک از شما عزیزان نسخه مخصوصی برای جوانسازی بوته ها ارائه دهد به همین منظور در صورت تمایل می توانید فرم زیر را تکمیل و برای ما ارسال کنید تا کارشناسان مجموعه که زیر نظر مستقیم دکتر جلال علیون فعالیت می کنند، نسبت به تنظیم و ارسال نسخه تخصصی برای شما اقدام کنند.

اشتراک گذاری

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *